loading...

مجله الکترونیکی مینا

ازدواج سفید

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
عکس زن زیبا و مشهور هالیوودی در حرم امام رضاسامان مقدم کارگردان سینما و تلویزیون تصو 1 1013 kalej
عکس؛ عیادت مداح معروف از اکبر عبدی 1 369 kalej
2000 زندانی مهریه با تفکر کی داده، کی گرفته 1 322 kalej
طنز؛ ساپورت می‌کنم، پس هستم! 0 399 mina
طنز؛ همسایگی خرم سلطانم آرزوست! 0 321 mina
گران قيمت‌ترين بازيكنان تاريخ فوتبال ايران 0 285 mina
راه و رسم فيس‌بوك بازي براي متاهل‌ها 0 264 mina
شوخی های جالب شبکه های اجتماعی 0 257 mina
مهمترین عوامل بالا رفتن سن ازدواج در گفت و گو با یک کارشناس 0 263 maryam
طلاق توافقی، مراحل و شرایط وقوع آن چگونه است؟ 0 268 maryam
اثر ازدواج موقت در دوران عده 0 280 maryam
ازدواج دوم زوج و حق طلاق برای زن 0 224 maryam
تمکین، قدرت زنان یا خشونت مردان 0 272 maryam
جشن طلاق زیبنده جامعه اسلامی نیست 0 219 maryam
نخستین کانون اصلاح و تربیت دختران در مشهد راه اندازی می شود 0 199 maryam
جشن شب یلدا در کنار هنرمندان محبوب‌ 0 257 maryam
مورد تجاوز واقع شدن یکی از کابوس‌های زنان است زنان حق دارند ظاهر زیبا داشته باشند 0 251 maryam
شبکه‌های اجتماعی، دلیل 68درصد از طلاق‌ها 0 196 maryam
تصویر:چهره جالب آنا نعمتی! 0 259 maryam
معیار زنان برای ازدواج کردن در سنین مختلف 0 361 mina

ازدواج معکوس‌عادی‌شده است

نمی‌‌شد با پدر و به‌ویژه مادر در این مورد حرف بزند. می‌دانست پدر از این تصمیم سخت عصبانی می‌شود و مادر از شدت استرس و نگرانی غش می‌کند و می‌افتد روی دستش اما، پسر تصمیم خود را گرفته بود و نمی‌‌توانست از شرایط مطلوبی که زن مورد علاقه‌اش دارد، بگذرد. زن هم خانه و ماشین داشت هم شغل مناسب و هم پول کافی برای گذران روزگار. پسر خودش را توجیه می‌کرد که مگر چندبار می‌خواهم زندگی کنم؟ اگر بروم و دختری را که مادرم پیشنهاد کرده بگیرم 20 سال هم بگذرد همین وضعیت را خواهم داشت تازه اگر خانواده دختر سربارم نشوند.
 
 
ihan بازدید : 95 جمعه 17 / 11 زمان : 5:51بعد از ظهر نظرات (0)

حرکت چراغ خاموش یک پدیده زیرزمینی/ "ازدواج سفید" چگونه در جامعه رواج یافت؟

افزایش ازدواج‌های سفید در جامعه کم کم به سمتی پیش می رود که باعث نگرانی شدید خانواده ها شده است؛ منظور از ازدواج سفید ازدواج‌هایی است که طرفین در هیچ محضری نسبت و نوع رابطه خود را با یکدیگر به صورت رسمی ثبت و تعریف نکرده‌اند و زن و شوهر محسوب نمی‌شوند، ولی عملاً در یک خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند.

همزیستی بدون ثبت یا همان «ازدواج سفید» اکنون در جوامع غربی به یک پدیده عادی بدل شده است. حتی در آمریکا که از نظر روابط زن و مرد محافظه کارتر است و پیش از 1970 این مساله غیرقانونی بود، ولی اکنون به یک پدیده نسبتا عادی بدل شده است.

به نظر می‌رسد از جمله عواملی که می‌تواند جوان‌ها را به سمت این دست از ازدواج‌ها بکشاند مشکلات مالی، محک زدن رابطه، آشنایی بیشتر و نداشتن اعتقاد به ازدواج می‌توانند دلایل زندگی مشترک بدون ازدواج باشند.

همچنین هزینه بالای اجاره یا خرید مسکن و نبود تناسب دخل و خرج که در این دوره و زمانه بسیار برجسته‌است، می‌تواند دلایل دیگری باشد که موجب می‌شود کسی حاضر به امضای عقدنامه نباشد و زندگی بدون ازدواج یا ازدواج از نوع سفیدش را ترجیح بدهند.

 

ihan بازدید : 98 دو شنبه 22 / 10 زمان : 10:57قبل از ظهر نظرات (0)

ازدواج سفید یا سیاه زیستن

معاون اجتماعی نیروی انتظامی افرادی که تن به ازدواج سفید می‌دهند را افرادی دارای اعتماد به نفس پایین، وابسته، مسئولیت‌گریز، کم‌مهارت و اغلب فاقد شجاعت اجتماعی می‌داند.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار سعید منتظرالمهدی طی یادداشتی به پیامدها و عواقب بعضا جبران ناپذیر پدیده «ازدواج سفید» و رواج آن پرداخته است.

در این یادداشت می خوانید:

« شنیده‌ها حاکی از آنست که اندکی از جوانان جامعه، به ویژه در شهرهای پرجمعیت و بزرگی همچون تهران به تبعیت از سبک زندگی غربی و اومانیستی شیوه خاصی برای با هم زیستن اتخاذ کرده‌اند. این گروه از دختران و پسران گر چه تعدادشان بسیار قلیل است و شمارشان اندک، اما پیامدهای سبک زیستشان آنچنان مخرب و زیان‌آور است که علاوه بر خود دیگرانی را نیز دستخوش آسیب‌دیدگی، آزردگی و دلواپسی می نمایند.

این دختران و پسران سبک زیست مشترک خود را ازدواج سفید نام نهاده اند، اما مگر می‌توان با واژه تطهیر شده و دلنشین، غبار از سیمای تیره یک پدیده ناهنجار و قبیح زدود و آن را در شمار پدیده‌های غیر ملکوک شده جای داد؟ در سطوری که در پی می آید تلاش می‌کنیم تا در قالب چند بند مختصر شواهدی بدست آریم که آشکار می‌سازد آنچه را که به خلاف ازدواج سفید نام نهاده اند نوعی زیست سیاه یا سیاه زیستن است و ضربات (تروماهای) حاصل از آن تا زمانی مدید پس از فروپاشی آن ، همچنان استمرار می یابند.

 

ihan بازدید : 73 شنبه 22 / 09 زمان : 9:48بعد از ظهر نظرات (0)

وقتی از انکار «ازدواج سفید»، به لزوم تأسیس سازمانی جدید می‌رسیم!

اینکه مسئولان بعد از مردم از وجود واقعیتی تلخ آگاه شوند، شاید برای ما چیز عجیبی نباشد، ولی نه آنقدر که ببینیم مسئولی بی اطلاعی خود را حکم بداند و بر اساس آن واقعیات را منکر شود!

به گزارش «تابناک»، اگر روزگاری نه چندان دور، شنیدن واژه‌هایی چون «ازدواج سفید» برای جامعه ایرانی که در آن همسایه از حال همسایه اطلاع داشت و گردش و شب نشینی جزئی لاینفک از زندگی روزمره بود، شبیه تماشای فیلم‌های عجیب و غریب و انتزاعی بود، اکنون به فاصله یکی دو دهه آنقدر همه چیز تغییر کرده که ‌گاه احساس می‌کنیم زندگی یکی دو دهه پیشمان خوابی بیش نبوده است.

تغییرات اینقدر گسترده بوده که حتی بنیان خانواده نیز از گزند آن در امان نمانده تا از جامعه‌ای که طلاق در آن به نوعی تابو بود و با گذشتن سن فرزندان از هفده هجده سال، پسوند «عذب» به پسر و دختر می‌چسبید و در شرف ازدواج بودنش را نشان می‌داد، به جایی برسیم که می‌بینیم میزان ازدواج روز به روز کاهش یافته و در مقابل طلاق با شدتی هولناک فزونی می‌یابد، سن ازدواج بالا رفته، میزان تجرد قطعی به ویژه در دختران بحرانی به نظر می‌رسد و... .


ihan بازدید : 81 شنبه 15 / 09 زمان : 1:10بعد از ظهر نظرات (0)

موافقان و مخالفان ازدواج موقت چه می‌گویند؟

 

در این راستا، کانون آینده نگری ایران در اهواز ميزگردي را با حضور چند کارشناس و فعال اجتماعي استان خوزستان برگزار كرد كه چكيده اظهارات آنها را در زير مي‌خوانيد. با این توضیح كه مواضع مطروحه لزوما دیدگاه سایت بهارنیوز نیست و صرفا و در جهت انعكاس دیدگاههای متفاوت درباره پدیده «ازدواج موقت، صیغه یا متعه» منتشر می‌شود.

پروین ارزانی -نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی و عضو کمیسیون زنان کانون- در این میزگرد، اظهار داشت: بدون تردید احساسات افکار و نیازهای انسانها به گستردگی و تنوع نوع بشر است و هرچه این نیازها و رخدادهای پیرو آنها با سنجیدگی بررسی، پیش بینی و در چارچوب قوانین مورد دقت نظر و ضابطه مند گردد قطعا یکی از خلاهای قانونی جامعه مرتفع می گردد. صرف نظراز پسند یا ناپسند بودن ازدواج موقت در جامعه سنتی یا مدرن و عرف جامعه، هر موضوع یا رخداد و در کل هر مساله ای که حتی کمترین احتمال رخداد آن در جامعه می رود بایستی از نظر قانونی بررسی گردیده و حوادث متعاقب آن پیش بینی و قانونمند گردد و لذا بحث صیغه و ازدواج موقت نیز یکی از این سرفصل هاست که نیاز به تدوین قوانین فقهی حقوقی و فردی همه جانبه دارد چنانکه تکلیف حقوقی تمام طرفین دخیل در آن در حال و آینده مانند تکلیف ارث و کودک احتمالی کاملا مشخص گردیده و در واقع قانون نصف و نیمه در این بحث جایگاه ندارد و نظام حقوقی مکلف است راهکار عملی و حقوقی کاملی برای آن تصویب نماید و نظام پژوهش اجتماعی ما الزاما بایستی آن را آسیب شناسی نموده و گوشه های پنهان آن را بررسی و برای جامعه شفاف سازی نماید.

ihan بازدید : 201 شنبه 15 / 09 زمان : 12:58قبل از ظهر نظرات (0)

هشدار درباره زندگی مجردی دختران ایرانی

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: رشد زندگی مجردی دختران، نگران‌کننده است.

فهیمه فرهمند پور در دهمین جلسه شورای اداری استانداری در سالن شماره یک استانداری مازندران با اشاره به اینکه وضعیت بانوان در همه دنیا متفاوت است، اظهارداشت: وضعیت زنان با ارتقاء و بهبود شرایط اقتصادی جامعه متفاوت است و  تعیین وضعیت، جایگاه و اهتمام زنان در جامعه امکانات و بودجه نیست بلکه دیدگاه زنان بخود و مردان به جایگاه آنهاست.

این مسئول با بیان اینکه باید برای رسیدن به یک همگرایی تلاش کنیم، افزود: نگاه به زن در جامعه و پرداختن به آن موجب قوت، عزت و امنیت جامعه و خانواده می شود و توجه به زنان در جامعه یک تاکتیک است یا یک استراتژی، این نگاه مهم است.

وی متولی آموزش زنان و مردان را آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: مسئله زنان در جامعه مسئله زنان نیست بلکه برای همه مخاطبان جامعه است.


ihan بازدید : 100 شنبه 15 / 09 زمان : 12:40قبل از ظهر نظرات (0)
درباره ما
Profile Pic
روزگاری که جامعه مجازی و شبکه های اجتماعی یکی از ارکان اصلی ارتباط افراد با یکدیگر شده است، ستارگان و چهره های هر جامعه ای نیز این صفحات را برای ارتباط بهتر با طرفداران خود و مردم انتخاب کرده اند. چهره های جامعه ما نیز از این قضیه مستثنی نیستند و بسیاری از ستارگان سینما، موسیقی، ورزش، سیاست و ... ما با داشتن یک یا چند صفحه در شبکه های اجتماعی مختلف قصد در ارتباط مستمر و دوطرفه با مردم دارند.
اطلاعات کاربری
نظرسنجی
نظرتون چیه درباره این پایگاه اجتماعی


صفحات جداگانه
 • گروه ایرانیان
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 932
 • کل نظرات : 64
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 36
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 16
 • بازدید امروز : 48
 • باردید دیروز : 23
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 190
 • بازدید ماه : 741
 • بازدید سال : 8,183
 • بازدید کلی : 193,233
 • کدهای اختصاصی

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد