loading...

مجله الکترونیکی مینا

اقدام براى انتشار مجلهٔ تخصصى ويژهٔ موسيقى در ابتدا به فرمان دولت و با همت والاترين فرهيختگان آن زمان شکل گرفت. در کشورى که موسيقى سينه به سينه و از طريق حافظهٔ جمعى و انتقال شفاهى استمرار يافته و اهل

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
عکس زن زیبا و مشهور هالیوودی در حرم امام رضاسامان مقدم کارگردان سینما و تلویزیون تصو 1 1013 kalej
عکس؛ عیادت مداح معروف از اکبر عبدی 1 369 kalej
2000 زندانی مهریه با تفکر کی داده، کی گرفته 1 323 kalej
طنز؛ ساپورت می‌کنم، پس هستم! 0 400 mina
طنز؛ همسایگی خرم سلطانم آرزوست! 0 322 mina
گران قيمت‌ترين بازيكنان تاريخ فوتبال ايران 0 286 mina
راه و رسم فيس‌بوك بازي براي متاهل‌ها 0 264 mina
شوخی های جالب شبکه های اجتماعی 0 258 mina
مهمترین عوامل بالا رفتن سن ازدواج در گفت و گو با یک کارشناس 0 263 maryam
طلاق توافقی، مراحل و شرایط وقوع آن چگونه است؟ 0 269 maryam
اثر ازدواج موقت در دوران عده 0 280 maryam
ازدواج دوم زوج و حق طلاق برای زن 0 225 maryam
تمکین، قدرت زنان یا خشونت مردان 0 272 maryam
جشن طلاق زیبنده جامعه اسلامی نیست 0 220 maryam
نخستین کانون اصلاح و تربیت دختران در مشهد راه اندازی می شود 0 199 maryam
جشن شب یلدا در کنار هنرمندان محبوب‌ 0 257 maryam
مورد تجاوز واقع شدن یکی از کابوس‌های زنان است زنان حق دارند ظاهر زیبا داشته باشند 0 252 maryam
شبکه‌های اجتماعی، دلیل 68درصد از طلاق‌ها 0 197 maryam
تصویر:چهره جالب آنا نعمتی! 0 260 maryam
معیار زنان برای ازدواج کردن در سنین مختلف 0 362 mina

بعد از انقلاب اسلامی

مجله‌هاى مهم موسيقى به دليل وقوع انقلاب به تعطيلى کشانده شدند. تا سال ۱۳۶۰ کسى جرأت پرداختن به موسيقى را نداشت. هجوم برخى ناصر افراطى به مراکز موسيقى و آرشيوهاى وزارت فرهنگ و هنر و هنرستان‌ها و کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان و تخريب آثار فرهنگى و کتاب سوزان و نوار سوزان و شکستن صفحه‌ها، موجب شد بسيارى از آثار ارزشمند از بين برود و به حريم خصوصى موسيقى‌دان‌ها و تعيين و يقين و تعدى صورت گيرد و آنها را دچار يأس و اندوه سازد.
 
اين روند ۸ تا ۱۰ سال طول کشيد. پس از حرکت‌هاى مفيدى که نهايتاً به صدور فتواى تاريخى امام در باب موسيقى در زمستان ۶۷ انجاميد و حساب موسيقى‌دانان از مطرب‌ها جدا شد.
 
بهرحال در اوايل انقلاب تنها چند حرکت کوچک و پراکنده صورت گرفت و جز اين در زمينهٔ مطبوعات موسيقى حرکت مستمر و جدى صورت نگرفت. پس از صدور فتواى تاريخى امام در زمستان ۱۳۶۷ ش، اولين نشريه رسمى موسيقى در سال‌هاى بعد از انقلاب توسط مرکز سرود و آهنگ‌هاى انقلابى در پاييز ۶۷ منتشر شد و پيش از آن در جشنوارهٔ فجر سال ۶۶ سه شماره آگاهى‌نامهٔ موسيقى توسط اين ارگان چاپ شده بود.
 
فصل‌نامهٔ آهنگ در پاييز ۶۷ منتشر شد و سردبيرى آن را 'عباس معروفي' و 'عبدالحّى شماسّي' عهده داشتد که هر دو نويسنده بودند و رشتهٔ تخصصى آنها ربطى به موسيقى نداشت. اين مجله از سال ۱۳۷۱ ديگر منتشر نشد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ihan بازدید : 75 دو شنبه 10 / 09 زمان : 11:45بعد از ظهر نظرات (2)

دورهٔ دوم (۱۳۵۵-۱۳۳۱)

 

نشريهٔ کثيرالانتشار و دائم‌الانتشار 'مجلهٔ موزيک ايران' در سال ۱۳۳۱ در تهران منتشر شد. اين مجله به مديريت و صاحب امتيازى 'بهمن هيربد' در خرداد ماه ۱۳۳۱ به چاپ رسيد و بعد از مدتى بعنوان مجله موزيک مشهور شد. در سال‌هاى اوليهٔ انتشار موسيقى ايرانى را محور کار خود قرار داده بود ولى از موسيقى کلاسيک و معرفى موسيقى‌دان‌هاى اروپا نيز مطالب پراکنده‌اى داشت. اين نشريه در زمان خود نشريهٔ پربارى بود و در سطح بالايى قرار داشت.
 
در يک دوره چندين ساله تعداد قابل توجهى نت و کلام از بهترين آهنگ‌هاى ايرانى ساخته کسانى چون 'صبا' ، 'محجوبي' ، 'خالقي' ، 'وزيري' و ... در اين مجله درج شد. همينطور آثارى از 'خالدي' ، 'وفادار' ، 'تجويدي' ، 'بديعي' ، 'خرم' ، 'ياحقي' ، 'نگهبان' و ... .
 
 
 
 
از نويسندگان اين مجله مى‌توان 'ساسان سپنتا' ، 'داريوش صفوت' ، 'محمود خوشنام' ، 'على‌محمد رشيدي' ، 'فرخ شادان' ، 'بهرام بيضايي' ، 'سيروس کرمانج' ، 'على خاورى‌نژاد' ، 'حسين دهلوي' ، 'هرمز فرهت' ، 'ايرج وامقي' ، 'اميراشرف آريان‌پور' و 'پرويز منصوري' را نام برد.
 
سال ۱۳۳۵ دو نشريهٔ مجله موسيقى (ارگان اداره هنرهاى زيباى کشور) و مجلهٔ راديو تهران نيز انتشار يافتند.
 
'روح‌الله خالقي' ، 'حسينعلى ملاح' ، 'مهدى برکشلي' ، 'مهدى فروغ' ، 'پرويز منصوري' ، 'زاون هاکوپيان' ، 'هرمز فرهت' و 'فرهاد فخرالديني' و بسيارى ديگر با مجلهٔ موسيقى همکارى داشتند و با مقالات خود اين مجله را پر بار کردند. دورهٔ سوم اين مجله پربارترين دورهٔ نشريهٔ تخصصى موسيقيايى در تاريخ مطبوعات ايران است.
 
مجلهٔ راديو تهران، حول محور سياست‌هاى دولت و اشاعهٔ موسيقى روز حرکت مى‌کرد. 'شاه‌حسيني' ، 'روح‌الله خالقي' ، 'حسينعلى ملاح' و بسيارى ديگر در اين نشريه مطالب متنوعى داشتند. همچنين سخنرانى‌هاى بسيارى از بزرگان موسيقى که در راديو انجام شده بود، در اين مجله چاپ مى‌شد. اين مجله از سال‌هاى ۱۳۴۰ و ۱۳۴۱ ديگر چاپ نشد.
 
در اين دوران، مجله‌هاى ديگرى از قبيل 'پيام نوين' ، 'رودکي' ، 'تماشا' ، 'هنر و مردم' و ... گهگاه مطالب پربارى دربارهٔ موسيقى منتشر مى‌کردند. اما هيچيک جاى خالى نشريه‌ٔ ويژهٔ موسيقى را پر نمى‌کرد. اين وضع ادامه داشت تا اين‌که با وقوع انقلاب، انتشار نشريات موسيقى ده سال به تعويق افتاد و دورهٔ ديگرى آغاز شد.
ihan بازدید : 75 دو شنبه 10 / 09 زمان : 11:43بعد از ظهر نظرات (0)

دورهٔ اول (۱۳۳۱-۱۳۱۸)

در سال ۱۳۱۷ ش. چند سال پس از استقرار نهايى ساختار جديد دولت رضاشاهى و اعمال سياست‌هاى نوين آن در تمام زمينه‌هاى فرهنگي، براى موسيقى نيز تصميماتى اتخاذ شد. 'رضاشاه' از موسيقى رايج ايراني، دل خوشى نداشت. اهل موسيقى در آن زمان به دلايل متعددى از جمله ترورهاى سياسى رجال همچون ترور 'سردار اسعد' و 'تيمور تاش' و عزل 'کلنل وزيري' و مرگ غمبار 'عارف قزويني' در تبعيد و دلايل ديگر که ناشى از فضاى ناامن موجود بود، منفعل و نسبت به امور اجتماعى و سياسى بى‌اعتنا شده بودند.
 
با اين حال موسيقى رونق داشت. ضبط صفحه ادامه داشت و کنسرت‌هايى در تهران و اصفهان از هنرمندان برجسته، برگزار مى‌شد که فروش فراوان داشت.
 
هنرمندان موسيقي، اکثراً فاقد تحصيلات متعارف نظى بودند و حتى گاه سواد خواندن و نوشتن نيز نداشتند. در چنين شرايطى که همه مى‌انديشيدند که موسيقى فنى اجرايى يا عملى است و چيزى براى نوشتن ندارد، انتشار مجله ويژه موسيقى کارى بيهوده بنظر مى‌رسيد.
ihan بازدید : 80 دو شنبه 10 / 09 زمان : 11:42بعد از ظهر نظرات (0)
درباره ما
Profile Pic
روزگاری که جامعه مجازی و شبکه های اجتماعی یکی از ارکان اصلی ارتباط افراد با یکدیگر شده است، ستارگان و چهره های هر جامعه ای نیز این صفحات را برای ارتباط بهتر با طرفداران خود و مردم انتخاب کرده اند. چهره های جامعه ما نیز از این قضیه مستثنی نیستند و بسیاری از ستارگان سینما، موسیقی، ورزش، سیاست و ... ما با داشتن یک یا چند صفحه در شبکه های اجتماعی مختلف قصد در ارتباط مستمر و دوطرفه با مردم دارند.
اطلاعات کاربری
نظرسنجی
نظرتون چیه درباره این پایگاه اجتماعی


صفحات جداگانه
 • گروه ایرانیان
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 932
 • کل نظرات : 64
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 36
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 16
 • بازدید امروز : 116
 • باردید دیروز : 23
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 258
 • بازدید ماه : 809
 • بازدید سال : 8,251
 • بازدید کلی : 193,301
 • کدهای اختصاصی

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد